Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Thu., Jul. 24
SUBSCRIBE
Serving the communities of Massena and Potsdam, New York
Related Stories

Perry leads South Jeff into first

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

ADAMS — Clarissa Perry finished with two goals and one assist as the South Jefferson girls lacrosse team moved into first place in the Frontier League with a 7-6 Frontier League victory over Immaculate Heart Central on Friday.

Morgan Alexander scored the eventual game winner with 10 minutes remaining, and South Jefferson goalie Courtney Zeigler stopped a free position shot by IHC’s Christine Wright with three minutes left to highlight the win.

Morgan Alexander and Madesyn Alexander scored two goals apiece, and Zeigler finished with six saves for South Jefferson (9-3, 7-1).

Briana McClusky produced three goals, Wright recorded a goal and two assists, and goalie Victoria Fusco stopped 11 shots for IHC (10-2, 6-1).

WATERTOWN 18, INDIAN RIVER 5

Brianne Arthur’s five goals and three assists led the Cyclones to a Frontier League win at Philadelphia.

Jillian VanNostrand contributed three goals and three assists for Watertown (9-4, 5-2), while Morgan Cadwell and Sarah VanEenenaam each added two goals.

Paige Fayette had two goals and one assist for the Warriors (5-8, 0-8).

CARTHAGE 13, GENERAL BROWN 8

Chrissy Cook scored five goals and added an assist to lead the Comets past the Lions at Carthage.

Alyssa Kidder and Mia Darroch added two goals apiece for Carthage (4-8, 3-4), which trailed 5-4 at halftime.

Cody Kucharski and Emily Amell each provided two goals for General Brown (4-7, 1-6).

CANTON 8, OFA 7

The Golden Bears (6-3, 5-3) avenged an earlier one-goal loss to Ogdensburg Free Academy with two goals in the final 2 minutes, 3 seconds to claim a Northern Athletic Conference win in Canton.

Rachel Huntley scored with 2:03 left and Alicia Jones scored the game-winner with 1:27 remaining.

Jones finished with three goals for Canton and Huntley had two. Katie Lumbard scored two goals for Canton and Tess Knight added one goal and one assist.

Kaitlin Sheppared produced three goals and Molly Morow scored one goal with two assists for the Blue Devils (3-6, 3-4).

SARANAC LAKE 12, SALMON RIVER 8

Kaileigh Woodruff scored four goals and Kylie Sapone added three goals with two assists to lead Saranac Lake past the Shamrocks (0-6) in Fort Covington.

Rita Munn scored twice for the Red Storm (3-5, 3-4). Salmon River’s stats were not provided.

BOYS LACROSSE

GENERAL BROWN 13, INDIAN RIVER 1

Cole Johnson registered four goals and three assists to help the Lions to a Frontier League interdivision victory over the Warriors at Dexter.

Jory Biedekapp generated four goals, and Michael Roukous added two goals and an assist for General Brown (6-6, 4-5).

Jonathan Blair scored for Indian River (2-9, 0-7).

BOYS TRACK AND FIELD

malone 154 1/2, norwood-norfolk 88 1/2

The Malone boys track and field team had four multi-event winners in a 154 1/2-88 1/2 win over Norwood-Norfolk in a Northern Athletic Conference dual meet at Norwood.

Harvey Smith won the 100-meter and 200-meter sprints for Malone (3-0). Conor Gordon finished first in the 1,600 and 3,200 and Aaron Sharlow won the long jump and shot put. John Picaro took the triple jump and 400 hurdles for the Huskies.

Cody Dominique won the 400 for the Flyers (2-2) and was on the winning 400 relay.

MASSENA 164, TUPPER LAKE 38

Massena won all but one event in earning a victory over the Lumberjacks (1-4) in a dual meet in Tupper lake.

Austin Brush won the 100, 200 and long jump for the Red Raiders (4-1). Thomas Boudreau won the shot put and discus and Lucas Benedict finished first in the 400 hurdles and the high jump.

CLARK SETS SCHOOL RECORD

Indian River senior Rayshan-Shakur Clark broke a school record that had stood for 16 years on Friday at the New Hartford Invitational.

Clark won the 110-meter hurdles in a time of 15.74 seconds to eclipse the school record set by LoWan Gladney in 1996. Teammate Will Moran placed fourth. Clark also captured the long jump (21-6) for Indian River.

Watertown’s Andrew Russell captured the discus with a throw of 150 feet, and Sam Anderson of South Lewis was second in the 1,600 meters.

GIRLS TRACK AND FIELD

MALONE 186 1/2, NORWOOD-NORFOLK 128 1/2

Bridget Gravel and Kylee Disotelle each won two events to lead Malone past the Flyers (2-2) in a dual meet in Norwood.

Gravel won the 100 and the long jump and Disotelle took the 100 hurdles and 400 hurdles for Malone (3-0). Brianna Hayes won the 100, 200 and high jump for Norwood-Norfolk and Brooke Cota finished first in the shot put and discus.

MASSENA 168, TUPPER LAKE 90

Renee Deruchia and Amber Cunningham won two events apiece to lead Massena past the Lumberjacks (1-3) in a dual meet at Tupper Lake.

Deruchia won the 1,500 and 3,000 for Massena (2-3) and Cunningham finished first in the shot put and discus.

Connect with Us
DCO on FacebookWDT on Twitter