Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Mon., Dec. 22
SUBSCRIBE
Serving the communities of Massena and Potsdam, New York
Related Stories

106 graduates earn degrees from Ogdensburg Free Academy

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Ogdensburg Free Academy awarded diplomas to 106 students at its annual commencement ceremony held inside the Edgar A. Newell II Memorial Golden Dome Saturday afternoon.

The Class of 2012 included the following students: Matthew Marcus Ahrens, Zachary James Anderson-Petell, Eric Scot Anson, Caily Ann Arquitt, Christian Zweifel Ashley, Michael John Ashley Jr., Arthur Paul Baker III, Emily Rose Baker, Brianna Mae Barber, Cody Allen Barley, Alexandra Paige Barr, Emily Ann Bouchard, Kyle Matthew Bouchard, Allysha Noelle Bracy, Terri Lynn Breen, Elizabeth Katherine Brennan, Jacob Marley Bresett, Kori Anne Bresett, Edward Carl Milford Brossoit, Alysha Lee Brothers, Ashleigh Elizabeth Carter, Elizabeth Marguerite Cherry, Gia Cadieux Clark, Kimberly Ann Clark, Hannah Kathryn Cline, Mackenzie Dawn Col and Chelsy Marie Corrice.

Also, Kaitlyn Marie Costigan, Nicholas Anderson Crawford, Emily Ruth Cunningham, David Christopher Dalton, Timothy Keith Dibble, Angelia Marie Duford, Matthew Michael Duprey, Travis Glen England, Rachel Destini Fisher, Janelle Marie Fredericks, Felicia Marie Gagnon, Katie Lee Girard, Justine Lynn Goolden, Megan Elizabeth Grady, Jennifer Lynn Green, Zachary Scott Grenier, Michael Ernest Hadley, Dustin Richard Harper, Lucas Jeffrey Hart, Alexander Michael Hewko, Andrew Thompson Hilborne, Andrew Joseph Jacobs, Jenna-Marie Lillian Joanette, Nathan Andrew Kennedy, Jillian Marie King, Karissa Jo King, Emily Marie LaFleur and Devin Adrian Lalonde.

Also, Eric Arnold LaRock, Shannon Rena LaRock, Trey Alexander Lawrence, Andrew David LeBeau, Ashley Elizabeth Ledwith, Christian Xavier Lesperance, Sean Frederick Love, April Lexis Mashaw, Maxwell Andrew McCarney, Adam Edward McCarthy, Sean Alan McIntosh, Abigail Rebecca McLagan, Adam John Meunier, Aloysius James Missert, Julianna Victoria Mitchell, Kyrie Janette Mitchell, Nolan Christian Monroe, Molly May Morrow, Emily May Murphy, Jeremy Paul Osborne, Gretchen Haggerty Paige, Jenna Lynn Palmer, Samuel Lucas Pearson, Jerret Jeffrey Piercey, Tara Jean Powers, Jessica Lynn Pray, Katie Alice Rafferty, Brittany Marie Redmond and Christopher John Ritchie.

Also, Chalsie Lillian Rivet, Quinn David Rufa, Alora Kathleen Ryan, Bradly Alan Seguin, Jacob William Shaver, Benjamin Knowlton Smith, Alexander Burke St. Germain, Nicholas Arnold Steenkamer, Makenzi Lyn Stevenson, Breonna Ashlyne Storie, Elizabeth Ann Stowe, Grace Elizabeth Testani, Marisa Louise Tolman, Matthew Thomas Tolman II, James Sidney Tulip, Robert Mathew Tulip, Rayan Iqbal Vakil, Mikayla Jordan Wagstaff, Sarah Elizabeth Weir, Cody Patrick Wiggins, Brandon Steven Wright and Marissa Marie Young.

The ceremony also featured the awarding of more than 100 scholarships totaling more than $30,000.

The following students were honored:

Special Awards

Ogdensburg Free Academy presented the following awards and scholarships at is annual graduation Saturday.

Carolyn Elliott Memorial Award - Plaque: Makenzi Stevenson.

Marilyn (May) Ferguson Memorial Award - Plaque: Mackenzie Cole.

Pepsi-Cola Fine Arts Award - $50: Samuel Pearson.

James A. Pinkerton Memorial Award - Plaque: Andrew LeBeau.

James P. Seymour Memorial Award - Plaque: Nicholas Crawford.

Jennifer Sovie Music Award - $50: Brianna Barber.

Excellence In Attendance Award - Certificate: Makenzi Stevenson and Jennifer Green.

Perfect Attendance Award - Certificate: Matthew Duprey and Sean Love.

Scholarships

Albert D. Baker Memorial Scholarship - $250: Max McCarney.

Mary L. Baker Memorial Scholarship - $500: Grace Testani.

Sally Bibbens Memorial Scholarship - $100: Samuel Pearson.

The Hal Barry Memorial Scholarships - $1,000: Brianna Barber and Grace Testani.

The Joan Barry-Class of 1971 Scholarship - $200: Alexandra Barr.

Christopher J. Barstow Memorial Scholarships - $500: Samuel Pearson, Brianna Barber, Emily Cunningham, Mikayla Wagstaff and Kyle Bouchard.

Maryann Bjork Memorial Scholarships - $100: Makenzi Stevenson and Nathan Kennedy.

George E. and Eleanor Bracy Memorial Scholarships - $250: Nathan Kennedy and Emily Murphy.

Joseph R. Brandy, Sr. Memorial Scholarship - $150: Elizabeth Stowe.

Mark Brandy Memorial Scholarship - $150: Hannah Cline.

Daughters’ Thank You In Honor Of Barbara J. Burns Scholarships - $75: Felicia Gagnon, Terri Breen and Edward Brossoit.

CSEA Local 873 Faye Baxter Memorial Scholarship - $100 and Certificate: Makenzi Stevenson.

Capital District Off Track Betting Scholarship - $250: Gia Clark.

Preston and Joan Carlisle Scholarship - $200: Janelle Fredericks.

Thomas D. Carmody Memorial Scholarship - $100: Molly Morrow.

Tara Cipriani Memorial Scholarships - $100: Nathan Kennedy and Emily LaFleur.

The Class of 2010 Challenger Scholarship - $200: Terri Breen.

Community Bank, N.A. Scholarship - $200: Christian Lesperance.

Benjamin Harrison and Vivian Wilson Cordwell Scholarship - $500: Kori Bresett.

Gerard Cring Memorial Scholarship - $100: Makenzi Stevenson.

Janet Pelton Cooper Dakin-Class of 1921 Scholarship - $100: Mackenzie Cole.

David DeLarge Memorial Scholarship - $100: Jennifer Green.

C. Edward Dillingham Memorial Scholarships - $500: Makenzi Stevenson and Grace Testani.

William E. Dupont Memorial Scholarship - $200: Michael Hadley.

Danny Duprey Memorial Scholarship - $100: Elizabeth Brennan.

John H. Durr, Sr. Memorial Scholarships - $500: Kori Bresett, Brianna Barber, Katie Rafferty, Nathan Kennedy, Zachary Anderson-Petell.

William L. Dwyer Scholarship - $100: Kyle Bouchard.

Lorne and Marge Fairbairn Memorial Scholarship - $500: Emily Barr.

Charles Douglas Farley Memorial Scholarship - $100: Emily Cunningham.

Kevin F. Fee Memorial Scholarships - $250: Katie Girard and Andrew LeBeau.

Fine Arts Scholarship - $100: Molly Morrow.

Derek Florin Memorial Scholarship - $100: Emily Baker.

Wilbur Florin Memorial Scholarship - $100: Makenzi Stevenson.

William H. Flynn Teacher Preparation Scholarship - $1,000: Marissa Young.

Robert H. Garvey Scholarship - $100: Nathan Kennedy.

Glyndon Arnold Griffin Memorial Scholarship - $100: Alexandra Barr.

Spencer J. Grennon Memorial Scholarship - $100: Nathan Kennedy.

Fred and Liane Haley Memorial Scholarship - $150: Samuel Pearson.

Ben Handelsman Scholarship - $1,000: Makenzi Stevenson.

Yancey A. Harper Memorial Scholarships - $150: Nathan Kennedy and Gretchen Paige.

Hoosier Magnetics Technical Scholarship - $250: Aloysius Missert.

Robert and Connie Hynes Memorial Scholarship - $100: Andrew LeBeau.

International Association of Firefighters Local 1799 Scholarships - $300: Sean Love and Rachel Fisher.

John F. Kennedy Elementary School PTSA Scholarship - $500: Makenzi Stevenson.

Raymond L. Johnson Memorial Scholarships - Janelle Fredericks and Nicholas Crawford.

Paul and Laura Jones Memorial Scholarship - $250 Sarah Weir.

Chad R. Laflair Memorial Scholarships - $100: Grace Testani and James Tulip.

Lakeside Office Products Scholarship - $100: Quinn Rufa.

Richard M. LaRock Memorial Scholarship - $100: Justine Goolden.

Ethel F. LaRose Scholarships - $300: Angelia Duford and David Dalton.

Anne Lynch Memorial Scholarship - $500: Kori Bresett.

Harry Mahoney Memorial Scholarship - $100: Lucas Hart.

Henry V. Mallette Memorial Scholarship - $200: Nolan Monroe.

Carmella Maroun Memorial Scholarship - $50: Makenzi Stevenson and Christian Ashley

Math Achievement Scholarship - $100: Adam McCarthy.

Math Career Scholarship - $100: Nicholas Crawford.

Ray L. McAllister Memorial Scholarship - $200: Kori Bresett.

Stanley and Helen McCadam Scholarship - $500: Christian Ashley.

Mary Martha McCarney Scholarship - $250: David Dalton.

Jim Montpelier Memorial Scholarship - $250: Samuel Pearson.

Patrick J. Murphy, Jr. Scholarship - $200: Adam McCarthy.

New York State Correctional Officer and Police Benevolent Association Inc. Scholarships - $600 and Certificate: Eric Anson, Brianna Barber, Katie Girard, Alexander Hewko, Molly Morrow and Chalsie Rivet.

No-Nonsense Basketball Camp Scholarships - $100: Mackenie Cole and Sean Love.

North Country Savings Bank Scholarship - $500: Brittany Redmond.

OFA Class of 1979 Scholarships - $100: Christopher Ritchie and Emily Cunningham.

OFA/SMA Class of 1964 Scholarships - $100: Alexandra Barr and Rayan Vakil.

OFA Yearbook Scholarships - $200: Megan Grady and Quinn Rufa.

Ogdensburg Amvets Post 19 Ladies Auxiliary Scholarship - $250: Nathan Kennedy and Makenzi Stevenson.

Ogdensburg Education Associations Scholarships - $400: Kori Bresett, Hannah Cline, Janelle Fredericks, Alexander Hewko, Sean Love and Katie Rafferty.

Ogdensburg Elks Lodge BPOE 772 Ronald B. Ewart Memorial Scholarship - $100: Jerret Piercey.

Ogdensburg Elks Lodge BPOE 772 Sheila Gwin Memorial Scholarship - $100: April Mashaw.

Ogdensburg Journal and the Advance-News Scholarship - $300: Hannah Cline.

Ogdensburg Kiwanis Club Scholarship -$500: April Mashaw.

Ogdensburg Kwanis Club Charles Farley Memorial Scholarship - $300: Alexandra Barr.

Ogdensburg Kiwanis Culinary Arts BOCES Scholarship - $125: Chalsie Rivet and Alexander St. Germain.

Ogdensburg Kiwanis-Key Club Scholarship - $250: Samuel Pearson.

Ogdensburg Lions Club Scholarships - $500: Rachel Fisher and Nathan Kennedy,

Ogdensburg Moose Lodge 814 Scholarships - $350: Mackenzie Cole, Eric LaRock, Jenna-Marie Joanette, Rachel Fisher, Jacob Shaver, Dustin Harper and Nathan Kennedy.

Ogdensburg Patrolman’s Benevolent Association Sergeant George E. Bracy Memorial Scholarships - $250: Nathan Kennedy, Megan Grady, Jacob Shaver and Allysha Bracy.

Ogdensburg Women’s City Club Scholarship - $200: Kimberly Clark.

Terry Pero Memorial Scholarship - $100: Hannah Cline.

James Pinkerton Memorial Scholarship - $200: Andrew LeBeau.

Pinto Muenski Hooper and Van House Scholarship - $350: Katie Rafferty.

William G. Powers Memorial Scholarships - $500: Molly Morrow and Alexander Hewko.

Thomas G. Ramie Memorial Scholarship - $200: Terri Breen.

Sabrina L. Reese Memorial Scholarship - $200: Molly Morrow.

Helen Cathcart Robie Scholarships - $200: Alexandra Barr and April Mashaw.

Thomas G. Roethel Memorial Scholarship - $150: Nolan Monroe.

Ronald J. “Bunny” Ross Memorial Scholarship - $250: Zachary Grenier.

Francis W. Ryan Memorial Scholarship - $300: Makenzi Stevenson.

Dorothy Ryan Sears Memorial Scholarship - $100: Kimberly Clark.

Senior Achievement Scholarships - $100 and Trophy: Nathan Kennedy, Samuel Peaerson and Kori Bresett.

Senior Class Scholarships - $175: Cody Barley, Adam McCarthy, Felicia Gagnon, Rayan Vakil, Megan Grady, Quinn Rufa, Gia Clark, Alysha Brothers, Benjamin Smith and Jennifer Green, Sarah Weir and Carly Arquitt.

Thomas F. Seymour Scholarships - $1,000: Grace Testani, Janelle Fredericks and James Tulip.

Helen Barber Sharp Memorial Scholarship - $200: Alexandra Barr.

David G. Sharpe Memorial Scholarship - $150: Allysha Bracy.

Shawn W. Snow Scholarship - $500: Marisa Tolman.

Jenna L. Sovie Memorial Scholarship - $100: Eric LaRock.

Margaret D. Sovie Scholarship - $3,000: Elizabeth Brennan.

Marie Truax Scholarships - $500: Nathan Kennedy and Samuel Pearson.

Ralph E. Wiber Memorial Scholarship - $250: Christian Lesperance.

Arthur G. and Nancy E. Wilson Memorial Scholarship - $100: Aloysius Missert.

Susan W. Wing Memorial Scholarship - $100: Terri Breen.

Winning Attitude Nifty Fifties Reunion Scholarship - $300: Julianna Mitchell.

Northwest Tech BOCES Awards

An award of $50 and a certificate is presented to a student who excels in one of the following Career & Technical Education Programs: Automotive Technology, and Health Careers.

Northwest Technical Center Achievement Award - $50: Zachary Anderson-Petell.

Previously Announced Scholarships/Awards

Christian Zweifel Ashley: Carmella Maroun Memorial Award; Clarkson School Scholars Award: Holcraft Alumni Award; Clarkson School Adirondack Scholars Award; Clarkson School Merit Award; Honors Scholarship.

Brianna Mae Barber: Keuka College George H. Ball Scholarship.

Emily Rose Baker: Clarkson School Scholars Award.

Alexandra Paige Barr: Zonta Club Scholarship; Claxton Hepburn Medical Center Auxiliary Scholarship; OEA Excellence in Music Scholarship.

Kori Anne Bresett: Zonta Club Scholarship; Northern New York Community Foundation, Inc. Scholarship.

Alysha Lee Brothers: SUNY Potsdam Freshman Scholarship.

Mackenzie Dawn Cole: Keuka College George Ball Award; Keuka College Tradition Award; Moose Club Scholarship.

Rachel Destini Fisher: Jean Coon Humanitarian Award; Northern New York Community Foundation, Inc. Scholarship; Clarkson University Adirondack Scholars Scholarship; Clarkson University Scholarship.

Janelle Marie Fredericks: Sherman Elementary School PTO Scholarship; St. Lawrence University Augsbury North Country Scholarship; St. Lawrence University Presidential Scholarship; Northern New York Community Foundation, Inc. Scholarship.

Megan Elizabeth Grady: CSEA Region 5 Scholarship.

Jennifer Lynn Green: Dr. Bruno Baltradis and Dr. James Brown Memorial Fund Scholarship; Zonta Club Scholarship.

Alexander Michael Hewko: Lee W. Harwell Memorial Award; Edgar Fellows Program Recipient.

Jenna-Marie Lillian Joanette: Moose Club Scholarship.

Trey Alexander Lawrence: Heuvelton Teacher’s Association Dependant Scholarship.

Sean Frederick Lowe: Knights of Columbus Scholarship; LeMoyne College Presidential Scholarship; Mater Dei Foundation Scholarship.

Adam Edward McCarthy: New York State Board of Education Scholarship.

Aloysius James Missert: Virginia Tech Corps of Cadets-Emerging Leader Scholarship.

Samuel Lucas Pearson: Elks Scholarship; Pharmaceutical Sciences Scholars Award: Heuvelton Teacher’s Association Award; National Merit Scholarship; Deans Scholarship; New York State Board of Regents Scholarship.

Quinn David Rufa: Clarkson University Adirondack Scholars Scholarship; Clarkson University Alumni Family Scholarship; Clarkson Scholarship; Holcroft Alumni Recognition Scholarship.

Jacob William Shaver: Lincoln Elementary School PTO Scholarship.

Makenzi Lynn Stevenson: Helen S. Randles/Society of the United Helpers Scholarship; LeMoyne Presidential Scholarship; Northern New York Community Foundation, Inc. Scholarship; Zonta Club Scholarship; Claxton-Hepburn Medical Center Auxiliary Scholarship; New York State Board of Regents Scholarship.

Elizabeth Ann Stowe: SUNY Canton North Country Scholarship. Grace Elizabeth Testani: Zonta Club Scholarship.







Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
DCO on FacebookWDT on Twitter